... in delujoči model trifaznega elektromotorja.

Tehniški dan 9.r: Viri energije – Svet energije Krško

V četrtek 12. 1. 2023 smo se z učenci 9.A in 9.B odpravili v Krško v Svet energije, ki deluje v sklopu podjetja Gen-i. Izvedeli smo veliko o oblikah energije v naravi, o obnovljivih virih (zelenih) virih energije in t.i. črnih virih energije oz. fosilnih gorivih. Skozi inetraktivno razstavo smo dobili vpogled v primerjavo izpustov CO2 pri pridobivanju električne energije iz posameznih energijskih virov na Zemlji. Veliko pa so nam povedali tudi o skrbi za varnost delovanja JE Krško in o načrtih za izgradnjo drugega bloka JE. Dobili smo vpogled v evropski elektroenergetski sistem in izvedeli iz katerih virov se oskrbujejo evropske države.

V drugem delu našega obiska v Svetu energije smo lahko sami eksperimetirali s fizikalnimi poskusi s področja elektrotehnike.

Zapisal: Lovro Ulcej