V četrtek, 14. 12. 2023, smo učenci izbirnega predmeta POK in nadarjeni učenci obiskali Hišo eksperimentov. Najprej so učenci samostojno raziskovali eksperimente, potem pa smo si skupaj ogledali tudi znanstveno dogodivščino o tem, kako potuje zvok. Po poučnem in zabavnem odkrivanju nečesa novega smo si ogledali tudi praznično Ljubljano.
Mesečni arhiv: december 2023
ANGLEŠKA BOŽIČNA DELAVNICA
V torek, 19. 12. 2023, je na Podružnični šoli Krka v popoldanskem času potekala angleška božična delavnica. Udeležili so se je učenci 4. razreda. Začetni del delavnice je poskrbel, da je po šoli zadišalo po slastnih piškotih. Nato smo v angleščini odigrali nekaj iger, ob katerih smo se nasmejali in se zabavali. V zaključnem delu smo si pripravili praznično pojedino ob piškotkih in čaju. Ta del je bil učencem najbolj všeč. Razšli smo se v prijetnem predprazničnem vzdušju, nasmejani in zadovoljni, da je delavnica uspela.
Anita Novak
Praznična izmenjava igrač na PŠ Ambrus
Praznični čas prinaša čarobnost in veselje, ki ju lahko delimo tudi med šolskimi klopmi. Druženje v šoli je tudi eden izmed načinov kako krepiti prijateljstvo in napolniti šolske prostore z veseljem, smehom in dobro voljo. Zato smo v sklopu projekta Društva Sobivanje v sredo, 13. 12. 2023, na PŠ Ambrus organizirali druženje in izmenjavo igrač. Otroci so se druženja udeležili skupaj s starši. Zadišalo je po božičnem čaju in medenih piškotih. Srečanje smo popestrili s pevskim nastopom in plesom otrok. To je bila lepa priložnost za spodbujanje vrednot deljenja in solidarnosti ter trenutkov, ki ne le krepijo medsebojne vezi, temveč tudi bogatijo otroštvo in ustvarjajo spomine, ki bodo trajali še dolgo po prazničnem času.
Učiteljice PŠ Ambrus
ZLATO PRIZNANJE IZ PROSTORSKE PREDSTAVLJIVOSTI – MATEMČEK
V letošnjem šolskem letu smo na matični šoli med učenci 7., 8. in 9. razreda prvič izvedli tekmovanje MATEMČEK. Tekmovanje organizira Mathema, Zavod za popularizacijo matematike. Matemček preverja razvitost prostorske predstavljivosti.
Tekmovanja na šolski ravni se je 10. novembra 2023 udeležilo 10 učencev. 2 učenca sta prejela priznanje, 3 bronasto in 5 biserno priznanje. 4 učenci so se uvrstili na državno tekmovanje, ki je potekalo 25. novembra na OŠ Toneta Pavčka v Mirni Peči. Učenci Erazem Otrin, 7. b, Ula Mišmaš, 8. b, in Lana Plut so dosegli priznanje na državni ravni, Tjaž Kastelic, 8. b, pa je dosegel prvo ZLATO priznanje na tem tekmovanju.
Čestitke vsem učencem za odličen dosežek. Za to so vložili veliko truda ter urili možgane na prav posebnih nevsakdanjih tipih nalog. Prostorska predstavljivost je sposobnost, ki jo primanjkuje današnjim otrokom in jo je potrebno krepiti, saj dobro vpliva tudi na ostale spretnosti in sposobnosti. Naj jim izkušnja ostane v lepem spominu in jim predstavlja nove izzive.
Mentorica: Darja Strah
Primeri nalog (https://www.mathema.si/si/matemcek/), 9. razred:
PRAZNIČNI BAZAR NA OŠ ZAGRADEC V ZNAMENJU ZIMSKE PRAVLJICE
Na prvi decembrski dan v letu 2023 smo na OŠ Zagradec odprli vrata ter obiskovalce povabili na prazničen bazar, ki jih je popeljal v svet zimske pravljice. Množico staršev in otrok sta pred odprtjem bazarja nagovorili predsednica upravnega odbora šolskega sklada Darja Kos Strmec in ravnateljica šole Barbara Maver, za kulturni pridih in predbožično vzdušje pa je s pesmijo poskrbel tudi Mladinski pevski zbor pod vodstvom Žige Jernejčiča. Učenci in učitelji so na bazarju pokazali, da njihova domišljija ne pozna meja. Skupni prostori šole, od vhoda do avle in telovadnice, so se spremenili v čudovito ledeno kraljestvo. Na »zasneženih ledenih površinah« so obiskovalci občudovali polarne živali severnega in južnega pola, se sprehodili mimo realističnega igluja in ob prihodu v športno dvorano zagledali ogromno ledeno goro. Okoli središčno postavljene ledene gore je sejem ponujal vse in še več, kar bi od prazničnega sejma lahko pričakovali. V prvem delu dvorane so se na bogato založenih stojnicah vseh oddelkov na šoli ponujali izvirni, ročno narejeni praznični izdelki učencev in njihovih mentorjev, učiteljev. Na stojnicah so obiskovalci lahko dobili venčke, okrasne smrečice, slastne piškote, okraske, mila, voščilnice … V pravljično okrašenem kotičku so se najmlajši in malo starejši otroci lahko slikali z Božičkom in spominček v ličnem okvirčku odnesli domov. Manjkal ni niti srečelov, ki je ponujal čez 400 srečk, ki so bile po zaslugi mnogih donatorjev vse dobitne, tako da ne čudi, da so bile vse srečke še pred koncem sejma razprodane. Da je bilo sejemsko vzdušje popolno, so poskrbele še športne igre. Mirna roka in natančni zadetki so bili potrebni, da so mnogi srečneži s ponosnimi, širokimi nasmehi korakali po sejmu z zasluženimi »pliškoti« pod rokami.
Poskrbljeno pa je bilo tudi za vse sladkosnedneže. Z omamnim vonjem, ki se je širil po sejmu, so se ocvrte miške oglaševale kar same, pridni kuharici in učiteljici ter učenci, ki so lačnim postregli še s kokicam in čajem, pa so komaj dohajali povpraševanje.
Upravni odbor šolskega sklada, ki je bazar zasnoval v želji, da se za šolski sklad zberejo sredstva za naslednje leto, je bil nad zbranimi prispevki navdušen, saj je končni znesek presegel 6.500 evrov. Hvaležni smo za vse prispevke staršev ter vsem podjetjem in posameznikom, ki so prispevali svoje izdelke za srečelov. Na bazarju smo zainteresiranim staršem razdelili tudi nekaj zahtev, da za šolski sklad namenijo del dohodnine, posebno pa se zahvaljujemo podjetju Akrapovič, d. d., in podjetju Darka Perka Eltim, d. o. o., za finančne donacije šolskemu skladu.
Veseli smo, da bomo tudi v naslednjem letu z zbranimi prispevki za šolski sklad poskrbeli za izvedbo mnogih dodatnih, nadstandardnih aktivnosti, ki bogatijo tako učenje kot življenje v naši OŠ Zagradec.
Šola v naravi Bohinj
1. dan
Letošnje šole v naravi v Bohinju se udeležuje 40 učencev 8. razreda. Po uvodni predstavitvi doma smo se namestili v sobah in pojedli kosilo. Po kosilu so se učenci razvrstili v dve skupini. Prva skupina je spoznavala geografske značilnosti Triglavskega narodnega parka, druga skupina pa se je preizkusila v lokostrelskih veščinah. Dan smo zaključili s kratkim, večernim pohodom s svetilkami. Utrujeni smo se vrnili v topel dom in se pripravili na spanje. Letošnje šole v naravi v Bohinju se udeležuje 40 učencev 8. razreda. Po uvodni predstavitvi doma smo se namestili v sobah in pojedli kosilo. Po kosilu so se učenci razvrstili v dve skupini. Prva skupina je spoznavala geografske značilnosti Triglavskega narodnega parka, druga skupina pa se je preizkusila v lokostrelskih veščinah. Dan smo zaključili s kratkim, večernim pohodom s svetilkami. Utrujeni smo se vrnili v topel dom in se pripravili na spanje.
2. dan
Po mirni noči smo nov dan začeli z jutranjo rekreacijo ob mirnem Bohinjskem jezeru. Želodčki so nam že dobro krulili in edina možna pomiritev je bil obilen zajtrk. Po zajtrku se je ena skupina peš odpravila na ogled Planšarskega muzeja, kjer so učenci spoznali kdo so planšarji in kaj so počeli. Druga skupina je obnovila svoje znanje uporabe kompasa in se kasneje preizkusila tudi na terenu. Po toplem kosilu je bil čas za težko pričakovan počitek. V popoldanskem času se je ena skupina podala spoznavati geografske značilnosti Triglavskega narodnega parka, druga skupina je čas preživljala ob igranju družabnih iger in namiznega tenisa. Zvečer smo skupaj z učenci koroške osnovne šole odigrali družabno igro Activity, se ob tem srčno nasmejali in tako zaključili dan.
3. dan
Danes je otroke in učitelje obiskal Miklavž in vsakemu pustil darilce. Dopoldan smo bili ponovno aktivni. Ena skupina se je urila v orientaciji po okoliškem gozdu, druga pa iz kanujev raziskovala lepote Bohinjskega jezera. Raziskovanje so nam popestrile štiri račke Oreo, Jožefa, Bob in Dori. Po kosilu je sledil vedno popularen prosti čas, ki je prehitro minil, saj so nas že čakale popoldanske dejavnosti. Veslači so spretno drseli po jezeru in med sabo tekmovali. Igralci so se zabavali ob igranju namiznega tenisa in iger. Večer so učenci obeh šol preživeli skupaj, med drugim so se zavrteli tudi v ritmih polke.
4. dan
Svoj zadnji polni dan smo preživeli razgibano. Dopoldne smo raziskovali Bohinjsko jezero, kjer smo opravili številne meritve. Merili smo kislost, temperaturo in motnost jezera. Vzeli smo tudi vzorce, ki smo jih opazovali pod mikroskopom. Med tem je druga skupina obiskala že znani Planšarski muzej. Popoldne smo ponovno veslali bo Bohinjskem jezeru in merili moči v lokostrelstvu. Po dejavnostih je sledila degustacija bohinjskega ementalca. Zvečer je sledil cirkus, kjer nam je eden od učiteljev CŠOD–ja prikazal uporabo različnih cirkuških pripomočkov: žonglerskih žogic, kegljev, obročev, monokolesa in še mnogih drugih. Učenci so se lahko tudi sami poigrali z njimi. Sledile so še zadnje priprave na spanje.
5. dan
Zbudili smo se v megleno jutro, spakirali kovčke in še zadnjič odšli na zajtrk. Po zajtrku smo spraznili sobe in se podali na pot proti slapu Savica, ki nas je pričakal v megli. Sledil je povratek v dom, kjer smo se okrepčali s kosilom in zaključili šolo v naravi s podelitvijo priznanj.
Zimska šola v naravi na Kopah
- dan: V ponedeljek smo se z avtobusom odpeljali na Kope, kjer se bomo nekateri naučili prvih zavojev po zimskih strminah, nekateri pa samo še utrdili svoje znanje. Po kosilu smo se podali na sneg. S strahom smo obuli pancerje, nevede kaj nas čaka. S prešernimi obrazi smo spoznavali pravilno tehniko spuščanja in zavijanja ter ustavljanja. Nekateri od nas smo že prvi dan osvojili kar veliko in komaj čakamo naslednji dan, ko se bomo odpravili na malo večjo strmino. Prijetno utrujeni smo večerne ure namenili skupnemu druženju in osvajanju pravil na smučiščih.
2. dan: Ob sedmih smo se prebudili v megleno jutro. Po zajtrku smo se uredili in pospravili sobe, ki so jih učitelji ocenili. Tudi današnji dopoldan smo preživeli zunaj, na smučišču. Ves čas je počasi naletaval sneg. Učenci izjemno hitro napredujejo v znanju smučanja – če so še včeraj prvič v življenju obuli pancarje in nesli smuči, so danes že pogumno drseli po progi. Nekateri učenci začetniki pa so se že uspešno peljali z dvosedežnico. Tisti s smučarskim predznanjem so smučali na različnih progah in se urili v znanju osnovnega vijuganja, ustavljanja,… Po dobrem kosilu smo malo počivali in se družili po sobah. Ob 14. uri smo se ponovno odpravili na smučišče in se urili v smučanju. Po malici smo se odpravili v Grmovškov dom, kjer nas je policist seznanil s FIS pravili na smučišču, varnosti in o smučarski opremi. Ob povratku v naše sobe so se nekateri obdarovali za Miklavža. Sledila je zelo okusna večerja. Po njej pa smo se odpravili na krajši pohod, po pohodu pa k zasluženemu počitku.
3.dan: Prišli smo do sredine naše šole v naravi. Ko smo zjutraj pojedli zajtrk, smo se šli smučati. Res postajamo že dobri. Učitelji so nas razdelili v tri skupine. Vsaka skupina res hitro napreduje in vsakič osvaja nove tehnike smučanja. Po odličnem kosilu smo malo počivali po sobah, saj je smučarija res naporna. 😊 Po počitku pa spet na bele strmine. Znamo že zavijati, se lepo ustavljati in se voziti s sedežnico. Res postajamo dobri, samostojni smučarji. Sledila je popoldanska malica s toplim čajem in sadjem. Takoj po malici smo si ogledali sinhronizirano risanko Vaiana, katero obnovo bodo lahko vključili v angleško bralno značko. Sledila je večerja in kratko druženje po sobah. V večernih urah pa smo imeli skupinsko druženje v jedilnici. Ugotovili smo, da smo zelo tekmovalni in se zelo radi družimo ob igranju družabnih iger ter seveda zmagujemo. Prijetno utrujeni smo samo popadali po posteljah in hitro zaspali.