Knjiga je zakon

V torek, 26. 11. 2024, so učenci 6. a in 6. b OŠ Zagradec imeli kulturni dan. Obiskali smo 40. Slovenski knjižni sejem na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Navdušile so nas knjige na številnih stojnicah in jih tudi kar nekaj kupili, prisluhnili dogajanju na več odrih in srečali marsikatero znano osebnost. Nato smo se peš odpravili proti Kinodvoru, kjer smo se prepustili sedmi umetnosti. Ogledali smo si slovenski mladinski film Igrišča ne damo.

Pred odhodom domov smo naredili skupinsko fotografijo pred spomenikom Rudolfu Maistru, ki stoji nasproti glavne železniške postaje v Ljubljani. Pred 3 dnevi, to je 23. 11. 2024,  smo Slovenci praznovali državni praznik, in sicer dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. 11. 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. “Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda,” je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. 

Zapisala: Vesna Zimic Gluvić

KAMENČKI PRIJAZNOSTI

Mednarodni dan prijaznosti, ki ga praznujemo 13. novembra, je namenjen spodbujanju prijaznosti med ljudmi po vsem svetu. Ta dan nas opominja na pomen sočutja, spoštovanja in prijaznega vedenja ter na to, kako lahko s svojimi dejanji in besedami prispevamo k prijetnejšemu in povezovalnejšemu svetu. Na ta dan se ljudje trudijo s preprostimi gestami polepšati dan drugim in širiti sporočilo o moči prijaznosti.

Na podružnični šoli Krka smo v 1. in 2. razredu ta dan obeležili s pogovorom o prijaznosti. Učenci so izrazili svoje razumevanje prijaznosti in delili svoje zamisli o tem, kako biti prijazen do drugih. Sledila je ustvarjalna dejavnost, v kateri so učenci izdelali kamenčke prijaznosti. Kamenčke so najprej pobarvali in okrasili, nato pa nanje zapisali misli, ki spodbujajo prijaznost.

Kamenčke smo razstavili v šolski avli, kjer smo sporočilo o pomenu prijaznosti prenesli tudi drugim učencem, učiteljem in staršem. Dejavnost je pritegnila veliko pozornosti in prispevala k širjenju vrednote prijaznosti v celotni šoli.

Zapisala: Anja Legan

PO RIMSKI POTI

Na megleno novembrsko jutro smo se peš odpravili izpred naše matične šole vsi 5. razredi. Podali smo se proti Valični vasi. Spremljal nas je predsednik Turističnega društva Zagradec g. Slavko Blatnik. Vodil nas je po različnih poteh, ki jih še nismo poznali. Čakali smo na sonce, a je imelo danes svojo voljo in se ni prikazalo. Zato smo se še toliko bolj razveselili postanka pri družini Papež, kjer so nam postregli s toplim čajem in sladkimi dobrotami. Tako smo lahko nadaljevali in se ustavili ob stari lipi, kasneje pa še ob starejši, saj je po pripovedih stara preko 800 let. V starih časih so ob njej sedeli vaški možje in odločali o pomembnih zadevah. Njeno deblo je v obseg po zadnjih meritvah leta 2014 merilo 650 cm. G. Slavko nam je povedal, da se je med vojno v njeno krošnjo ujela bomba in eksplodirala. Od takrat se trudijo, da bi si lipa opomogla. Danes v objemu njenega debla pripravijo jaslice, ki si jih lahko ogledamo v prazničnem decembrskem času. Tu v spomin na grenko preteklost stoji tudi kužno znamenje. Ogledali smo si tudi cerkev Sv. Martina. V njej je postavljen na ogled žrtveni kamen, ki sega v obdobje Rimljanov na naših tleh. Na njem so žrtvovali kristjane, ki niso verjeli v rimske bogove. Na njem so upodobljene rimske črke, ki omenjajo vojaka iz Valične vasi, Publiusa Maximusa. Rimske napise so našli tudi na kamnih ob izkopavanju obzidja, ki obdaja cerkev.

Zopet smo združili prijeten izlet in učenje na terenu.

Hvala Mateji Jere Grmek za organizacijo in vodenje, g. Slavku Blatniku za spremstvo in vodenje ter družini Papež za pogostitev.

Zapisala: Nika Bracovič Blatnik

Foto: Nika Bracovič Blatnik