V petek, 2. junija 2023, smo na OŠ Zagradec v okviru projekta »Spoznavajmo dežele« izvedli delavnice na temo »Združene države Amerike podolgem in počez«. Na raziskovalnem dnevu je sodelovalo 62 učencev (v dejavnosti so bili vključeni učenci 4.–9. razreda matične šole). Učenci so spoznavali naravnogeografske in družbenogeografske značilnosti ZDA, pomembne zgodovinske osebnosti, ameriško kulinariko, glasbo in ples ter se preko videokonference družili s slovensko izseljenko v ZDA. Naše delo je potekalo v šestih skupinah – delavnicah, v katere so se učenci vključili po zanimanju.
Po kratkem pozdravnem nagovoru ravnateljice Barbare Maver in glavne koordinatorke Nataše Rebec Lukšič smo si najprej ogledali plesni nastop dijakov Srednje šole Josipa Jurčiča, ki so za nas pod mentorstvom profesorice Marije Majzelj Oven pripravili dve ameriško obarvani plesni točki: zaplesali so nam jive in rokenrol. Nato smo prisluhnili zanimivemu predavanju »Združene države Amerike podolgem in počez«, ki sta ga za nas pripravila Steve Telzerow, predsednik društva »Zaživi življenje«, in upokojeni fotograf Merth Carpenter, ki že dvanajst let z ženo živi v Rogaški Slatini. Nazadnje smo si ogledali še nastop Aleksandra Borisa Cavazze, ki se nam je predstavil s plesno točko »Moonwalk«, in predstavitev dveh ameriških športov/iger: bejzbola in štrbunka. Po končanem uvodnem delu so se naši učenci preizkusili v bejzbolu in se z nasprotniki pomerili v igri štrbunk. Zatem je sledilo delo v delavnicah.
Geografsko-zgodovinska delavnica
Na delavnici je sodelovalo 6 učencev predmetne stopnje. Učenci so bili razdeljeni v tri skupine.
Prva skupina je izdelovala plakate na temo »Ameriška hrana«, druga skupina je pripravila plakat na temo »Hollywood«, tretja skupina pa je izdelala plakat na temo »Kolonizacija ZDA«. Njihovi izdelki so razstavljeni na panojih v šolski knjižnici.
Delavnico sta vodila knjižničarka Branka Lah in Tyler J. Speicher, ki sta učencem pomagala in jih usmerjala pri njihovem delu ter pripravila potrebno gradivo in pripomočke.
Plesna delavnica
Na petkovi delavnici, ki je bila posvečena odkrivanju in spoznavanju Združenih držav Amerike in njenih znamenitosti, je plesno delavnico obiskal talentirani, vsestranski, mladi umetnik Aleksander Boris Cavazza. Na začetku nam je predstavil plesno zvrst moonwalk in nas naučil kratko koreografijo na glasbeno podlago Michaela Jacksona.
Ples je skriti jezik duše. Namen plesne delavnice je bila sprostitev, razvedrilo, zabava in učenje novih plesnih korakov. Naučili smo se koreografije ameriškega plesa Country Line Dancing in jo predstavili na zaključni predstavitvi. Ogledala sta si ju tudi zakonca Tonya in Merth Cartpenter. Oba ameriška gosta sta bila nad videnim navdušena. Plesno delavnico sta vodili Vesna Zimic Gluvić in Vanja Peček Janoš. Plesne delavnice se je udeležilo 15 učenk.
Glasbena delavnica
Na glasbeni delavnici so sodelovali 3 učenci, ki so s seboj v šolo prinesli inštrumente. V času delavnic so se pripravljali na mini glasbeni nastop, ki so ga izvedli ob zaključku delavnic.
Likovna delavnica
Učence likovne delavnice je obiskala gospa Tonya Carpenther, Američanka, ki z možem že nekaj časa živi v Rogaški Slatini. Naša gostja je ustvarila že lepo število likovnih del, predvsem portretov, in jih pokazala učencem preko elektronske tablice. Govorila nam je o načinu barvanja, senčenja in o osnovnih likovnih elementih kot delih celote. Učenci so na ta način še utrjevali znanje angleškega jezika. Na pomoč pri prevajanju nam je priskočila učiteljica Barbara Tomše. Na delavnici smo gostili tudi našo nekdanjo učenko Ajdo Kambič.
Učenci so si ogledali projekcijo znamenitih ameriških pevcev, igralcev, potovanje na Luno, Kip svobode, Miki miško, Dnevnik nabritega mulca itd. Najljubši motiv naših mladih slikarjev je bila Miki miška. Narisali so kar nekaj izdelkov, ki smo jih razstavili pred knjižnico. Na likovnih delavnicah je sodelovalo 16 učencev.
Novinarsko-fotografska delavnica
Mladi novinarji so v okviru delavnice intervjuvali naša ameriška gosta (Metha Carpenterja in Tylerja J. Speicherja), nato pa se preko videokonference pogovarjali z gospo Sašo Mrak Hendrickson, ki trenutno živi in dela v predmestju Washingtona.
Ko so učenci končali z intervjuji, so se podali na lov za izjavami udeležencev posameznih delavnic. Zapisi intervjujev in zbrane izjave udeležencev sobotnih delavnic bodo objavljeni v šolskem časopisu Deteljica ter lokalnem glasilu Klasje. V okviru fotografske delavnice so učenci pozorno spremljali dogajanje na sobotnih delavnicah. V svoje objektive so ujeli dogajanje na zgodovinsko-geografski, likovni, kulinarični, glasbeni, plesni in novinarski delavnici.
Na novinarsko-fotografski delavnici je sodelovalo 8 učencev, delavnico pa je vodila učiteljica Nataša Rebec Lukšič. Na pomoč ji je priskočila Sara Oblak Speicher.
Kulinarična delavnica
Kulinarično delavnico sta vodili Maja Rozman in Darja Kos Strmec. Učenci so se na delavnici prelevili v masterchefe in pripravili slastne ameriške palačinke z jagodami in čokoladnim prelivom ter mini pice. Na kulinarični delavnici je sodelovalo 14 učencev 5.–9. razreda.
Vsi likovni izdelki naših učencev so razstavljeni na panojih na šolskem hodniku v prvem nadstropju ter v knjižnici OŠ Zagradec, fotografije pa se predvajajo na šolskem prikazovalniku.
Petkove delavnice smo zaključili s kratko predstavitvijo posameznih delavnic.
Pripravila: Nataša Rebec Lukšič v sodelovanju z ostalimi mentorji petkovih delavnic
Fotografije: Branka Lah, Nataša Rebec Lukšič in učenci fotografske delavnice