Vsi prispevki, ki jih je objavil/a admin

info.racunalnikar@sola-zagradec.si

Novoletna prireditev

Zadnji šolski dan v letu 2024 smo obeležili s kulturno prireditvijo, ki je združila duh samostojnosti in enotnosti ter pričakovanje božiča in novega leta. Slovesnost smo pričeli s ponosnim petjem himne mladinskega pevskega zbora. Prireditev sta odlično povezovala učenca 4. razreda Neža Perko in Matic Gorenc. Sledili so raznovrstni nastopi učencev razredne in predmetne stopnje, preko katerih so ob glasbi, petju in plesu tudi gledalci občutili povezanost in enotnost.

Zapisala: Vanja Peček Janoš

Peka božičnih piškotov

Da so božično-novoletni prazniki pred vrati, se občuti tudi na naši šoli. Poleg vseh ostalih dejavnosti, ki se odvijajo v duhu pričakovanja praznikov, smo v ponedeljek, 23. 12. 2024, z učenci 1. in 2. razreda v podaljšanem bivanju spekli božične piškote. Kot pravi peki smo si nadeli predpasnike, zavihali rokave in se lotili oblikovanja kroglic iz medenega testa. Najbolj všeč pa nam je bilo to, da smo jih okrasili s čokoladnimi bonboni. Kmalu je po šolskih prostorih zadišalo in komaj smo čakali, da bomo lahko piškotke še okusili. Tudi pojedina je bila praznična, ob božični glasbi in svečkah se je slišalo le še cmokanje, saj so bili piškoti zares slastni. To so nam potrdili tudi starši, ki so jih ob prihodu lahko poskusili.

zapisala: Anita Novak, učiteljica OPB

 

Mednarodni dan strpnosti

Na OŠ Zagradec tudi v letošnjem šolskem letu 2024/2025 sodelujemo v projektu Mednarodni dan strpnosti – dan za strpnost in prijateljstvo, ki ga je razpisalo Društvo Eksena.

Mednarodni dan strpnosti obeležujemo 16. novembra, zato smo v mesecu novembru izvedli izobraževalno-ustvarjalne delavnice na temo           
BODI SPREMEMBA, KI SI JO ŽELIŠ VIDETI V SVETU (M. Gandhi). Cilj delavnic je bil ozaveščanje učencev o pomenu strpnosti, spodbujanja medsebojnega spoštovanja, prijateljstva, razumevanja, sprejemanja in sodelovanja.

Otroke smo spodbudili k razmišljanju o strpnosti in pomembnosti, da se vsak dan trudimo in vlagamo v lepše medvrstniške in druge odnose.

Koordinatorica: Sabina Grčman Strnad

Šola v naravi 6.r – smučanje na Kopah

Prva dneva na smučanju

Učenci 6. a in 6. b razreda OŠ Zagradec so se v spremstvu
učiteljev Bogdana Vrhovca, Barbare Tomše, Lovra Ulceja in Branke Lah odpravili v šolo v naravi na Kopah. Pot je potekala brez težav, učenke pa so v avtobusu navdušile učitelje s petjem narodnih pesmi. Ob prihodu v dom so bili prijetno presenečeni nad lepimi sobami, udobjem in okusno hrano v praznično okrašeni jedilnici. Prvi dan so si mnogi učenci izposodili smučarsko opremo in naredili prve smučarske korake, medtem ko so se tisti s predznanjem že zapeljali po belih strminah. Kljub meglenemu in mrzlemu vremenu so bili učenci
pogumni in vztrajni. Popoldne je učitelj Bogdan Vrhovec pripravil predavanje o pomembnih osnovah smučanja, kjer so učenci izvedeli, kako se primerno obleči, kakšna je ustrezna smučarska oprema, varnostna opozorila in napotki, ustrezno obnašanje in ravnanje na smučišču ter vse, kar mora smučar poznati za varno in uspešno smučanje. V torek so učenci podaljšali smučanje in imeli malico z
vročim čajem kar v lokalu na smučišču. Popoldne jih je čakalo še predavanje policista na temo upoštevanja pravil za varnost na smučišču. Učenci so se naučili, kako pomembno je upoštevati pravila in biti pozoren na druge smučarje, da bi se izognili nesrečam in zagotovili varno smučanje za vse. Dan bomo zaključili s filmskim večerom, za jutri pa se že veselimo novih smučarskih podvigov. 

Tretji dan smo naše smučarske zavoje še vedno krepili bolj ali manj v megli. Zvečer smo se zabavali na snegu in z družabnimi igrami.

Četri in peti dan nam je vreme končno postreglo s soncem. V četrtek popoldne smo se pomerili v veleslalomu, zvečer pa smo razglasili zmagovalce. Podali smo se tudi na krajšo večerno zabavo.

Knjiga je zakon

V torek, 26. 11. 2024, so učenci 6. a in 6. b OŠ Zagradec imeli kulturni dan. Obiskali smo 40. Slovenski knjižni sejem na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Navdušile so nas knjige na številnih stojnicah in jih tudi kar nekaj kupili, prisluhnili dogajanju na več odrih in srečali marsikatero znano osebnost. Nato smo se peš odpravili proti Kinodvoru, kjer smo se prepustili sedmi umetnosti. Ogledali smo si slovenski mladinski film Igrišča ne damo.

Pred odhodom domov smo naredili skupinsko fotografijo pred spomenikom Rudolfu Maistru, ki stoji nasproti glavne železniške postaje v Ljubljani. Pred 3 dnevi, to je 23. 11. 2024,  smo Slovenci praznovali državni praznik, in sicer dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. 11. 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. “Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda,” je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. 

Zapisala: Vesna Zimic Gluvić

Bučarija

Vsako leto, tretjo nedeljo v oktobru, poteka tradicionalni pohod po Lavričevi poti. Sestavni del dogodka je tudi razstava gob in Bučarija, na kateri se predstavijo učenci in učenke s svojimi izdelki iz buč in ostalih naravnih materialov.

Učenci od 1. do 5. razreda OŠ Zagradec, s svojimi mentoricami, so se tudi letos zelo potrudili pri izdelavi in svoje izdelke razstavili na Gradišču nad Stično. Razstavo si lahko ogledajo mimoidoči obiskovalci.

Zapisala: Vanja Peček Janoš

Kostanjev piknik

Jesen je že globoko zakorakala v naš koledar in želeli smo, da tudi v podaljšanem bivanju zadiši po njej. V ponedeljek, 14. 10. 2024, smo izvedli kostanjev piknik, ki so se ga učenci zelo veselili. Čez vikend so s svojimi starši pridno nabirali kostanj in poskrbeli za glavno sestavino piknika. Učitelja sva pripravila žar in ostale pripomočke, kuharice so poskrbele za topel napitek in peka se je lahko pričela. Iz časopisnega papirja smo izdelali tulce in pridno čakali v vrsti na prve vroče jesenske plodove. Mamljivi vonj po pečenih kostanjih se je razlegal daleč naokoli. Učenci, ki niso ljubitelji pečenega kostanja, so se vmes lahko igrali in družili ob toplem čaju. Piknik je uspel in želimo si, da bi se na ta način še večkrat lahko poveselili.

Zapisala: Anita Novak

Fotografije: Anita Novak

Teden otroka

     V okviru Tedna otroka, ki je letos potekal pod sloganom »Otrok, nepopisan list«, smo tudi letos za učence razredne stopnje na OŠ Zagradec pripravili zelo raznolike dejavnosti. Teden otroka je letos potekal od 7. oktobra do 13. oktobra. Otrokom smo skušali pričarati drugačen teden, poln dogodivščin in novih doživetij.

     V ponedeljek so si pogledali gledališko predstavo Veveriček posebne sorte, ki so jo za nas pripravili učenci PŠ Ambrus. Predstave smo se zelo razveselili. Z navdušenjem smo opazovali, kaj vse znajo naši prijatelji iz Ambrusa.

     V torek so se učenci od 1. do 3. razreda odpravili na jesenski pohod.

V podaljšanem bivanju so imeli učenci 1. in 2. razreda “dan za kino”. Ob hrustljavi pokovki so si ogledali risanko Zverjasec.

     V sredo so se učenci 1. in 3. razreda preizkusili v športnih štafetnih igrah, nato pa so skupaj z učenci 2. razreda izvedli kros. Vsi učenci razredne stopnje so bili na ogledu pri Gasilskemu društvu Zagradec, kjer so jim gasilci razkazali in opisali gasilsko opremo ter gasilski tovornjak. Učence 4. in 5. razreda so gasilci zapeljali celo nazaj v šolo z gasilskim tovornjakom.

     V četrtek so se učenci 2. razreda podali na Mini olimpijado v Ivančno Gorico. Učenci 1. razreda pa so imeli družabne igre.

     Tudi v petek so bile na vrsti družabne igre in še najljubše igrače.

Mini olimpijada

V četrtek, 10. 10. 2024, so učenci 2. razreda matične šole OŠ Zagradec, PŠ Krka in PŠ Ambrus v okviru tedna otroka preživeli še en čudovit dan na Mini olimpijadi, ki je potekala na novem športnem parku v Ivančni Gorici, udeležili pa so se je tudi drugi učenci 2. razreda iz naše občine. Po slovesnem začetku, ki je vključeval prihod olimpijske zastave in bakle, so se učenci ogreli skupaj z lisjakom Foksijem, maskoto Mini olimpijade, nato pa so se učenci preizkusili v različnih športih pod okriljem številnih športnih društev.

Nekaj vtisov učencev:

»Najbolj všeč mi je bil tenis.« – Tim Blatnik, 2. Z

»Vse mi je bilo zelo všeč.« – Matic Kralj, Jaka Perko in Nika Blatnik, 2. Z

»Všeč mi je bilo, da sem pri nogometu lahko zadel gol.« – Oskar Papež, 2. Z

»Od vsega mi je bilo najbolj všeč, da sem lahko na poseben način izvedel/-la preval nazaj.« –  Zarja Bonifer, Glorija Nose, Jaka Plut, Danijel Mandelj, 2. Z

»Všeč mi je bilo, ko smo metali vorteks in igrali nogomet.« – Antonio Zaletelj, 2. K

»Meni je bilo čisto vse všeč, najbolj pa Foksijev ples.« – Lia Bartolj, 2. K

»Najboljše je bilo, ko smo lahko delali prevale na debeli blazini.« – Duša Mila Grabrijan, 2. K

»Hodim na krožek mini rokomet, zato mi je bilo všeč, ko smo ciljali na gol.« – Matic Vlašič, 2.K

Gostovanje iz Latvije na OŠ Zagradec

Zadnji teden septembra je naša šola gostila štiri učence in dve učiteljici iz mesta Liepāja v Latviji. Z njihovo ravnateljico smo navezali stike na lanskoletnem Erasmus+ izobraževanju v Madridu in zaželeli so si obiskati našo šolo ter Slovenijo.

V ponedeljek zjutraj smo našim obiskovalcem najprej pripravili dobrodošlico. Ura se je začela z nagovorom ravnateljice, nato smo jim predstavili nekaj utrinkov z naše šole, iz naših krajev, občine in države. Spoznali so nekaj slovenskih simbolov, naravnih lepot, znamenitosti in znanih osebnosti. S pomočjo socialnih iger smo spoznali, da si nismo tako zelo različni.

Po drugi šolski uri so učenci v dveh skupinah začeli spremljati reden pouk na predmetni stopnji. Zaželeli so si videti, kako potekajo ure prav pri vseh predmetih. Učitelji smo jim pri urah med drugim pokazali tudi nekaj FAM metod, za katere se že drugo leto izobražujemo. Pri nekaterih urah so učenci le sledili pouku, pri drugih so pri njem tudi sodelovali.

Poleg rednih ur pouka smo za njih pripravili tudi nekaj ogledov, da so naše kraje in domovino spoznali še malo bolje.

V ponedeljek smo se po pouku odpravili v Višnjo Goro na ogled Hiše kranjske čebele. Tam nas je pričakala prijazna vodička, ki nam je v angleščini predstavila zanimiv svet naše avtohtone čebele. Na koncu smo se posladkali s slastnimi medenjaki, učenci pa so s kratkim interaktivnim testom preverili, kaj vse so si zapomnili o naši čebeli.

V sredo smo se odpeljali do izvira reke Krke in Krške jame, po kateri nas je popeljal predsednik Turističnega društva Krka Slavko Pajntar – Pinki. Naši obiskovalci pred tem še nikoli niso bili v kraški jami in so bili nad njo navdušeni. Skupaj smo občudovali lepote kraškega podzemlja in s pomočjo igre svetlobe v kapnikih iskali razne domišljijske podobe. Vodnik nam je po izstopu iz jame v spomin podaril lepe magnetke.

Ker smo imeli energije za izvoz, smo se po ogledu jame zapeljali še do romantičnega Otočca. Tam smo se sprehodili po parku okrog starega gradu, opazovali labode in se pri tem ponovno navduševali nad lepoto naše Krke. Dan smo zaključili s potepom po jedru Novega mesta, kjer smo si ogledali znamenitosti in se v Gostišču na trgu posladkali z odlično kremšnito.

V četrtek, 26. septembra, smo skupaj obeležili evropski dan jezikov. Prvo šolsko uro so nam učenci iz Latvije pripravili zanimivo predstavitev o svoji deželi, učenec Viktors pa nam je zaigral na klavir in kitaro ter tudi zapel. Po pouku nam je naša knjižničarka Branka v prostorih šolske knjižnice pripravila čajanko, na kateri smo se poleg čaja posladkali tudi s piškoti. Ob dveh popoldne smo se z vlakom odpeljali v Ljubljano, kjer so naši učenci in gostje v manjših skupinah raziskovali staro mestno jedro in drug drugemu v angleščini opisovali ljubljanske znamenitosti. Med drugim so izvedli tudi pravi lov za zakladom, katerega del je bil tudi intervju s tujejezičnim obiskovalcem Ljubljane. Po končanih obveznostih so si tako naši učenci kot tudi mladi obiskovalci privoščili popoldansko malico v znani restavraciji s hitro prehrano. Po lepo preživetem popoldnevu smo se v večernih urah polni lepih vtisov z vlakom vrnili v Ivančno Gorico.

Skupno druženje je hitro minevalo in kmalu je prišel petek. Po končanem pouku in čustvenem slovesu so se naši gostje odpeljali v Ljubljano in tam preživeli vikend, saj so se v Latvijo vračali šele v nedeljo. Da bi se naužili še več lepot Slovenije, so v soboto obiskali Bled. Otroke je tam še posebej navdušila velika razstava Lego kock.

Hvaležni smo, da obstaja evropski projekt Erasmus+, ki nam omogoča mednarodne izmenjave in obiske ter na ta način bogati naše izobraževanje in življenje, saj s tem ne pridobimo le zanimive izkušnje, ampak sklepamo tudi nova prijateljstva. Upamo, da se bomo lahko kmalu odzvali vabilu naših obiskovalcev in se tudi mi odpravili v daljno Latvijo.

Dovolite mi, da se na koncu zahvalim vsem učiteljem, učencem, vodstvu šole, drugim delavcem naše šole ter vsem zunanjim sodelujočim, ki ste kakorkoli pripomogli k uspešni izvedbi tega gostovanja.

Koordinatorka Silvia Valenčič