Obisk Muzeja Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka ter Galerije likovnih samorastnikov

V torek, 21. 4. 2026, so učenci 6. razreda OŠ Zagradec imeli kulturni dan. Obiskali so Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči ter Galerijo likovnih samorastnikov v Trebnjem.

V Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka so se natančneje seznanili z življenjem in delom obeh dolenjskih velikanov. Na odru so skupaj zapeli že ponarodeli Slakovi pesmi V dolini tihi ter Čebelar in se posneli. Kdor je želel, je lahko tudi zaigral na diatonično harmoniko.

Učenci so uživali tudi v razstavi o srčnemu pesniku Tonetu Pavčku. Pozorno so prisluhnili vodički, si ogledali kratek posnetek, njegove predmete, pesniške zbirke in nagrade, ki jih je prejel, se prepustili njegovim iskrenim mislim o življenju, dobroti in domači dolenjski zemlji ter mnenju njegovih sodobnikov o njem. S kratkim animiranim posnetkom so se spomnili na znanega fantiča, ki se ni maral umivati, Jurija Murija v Afriki, reševali kviz in se z vsebinami seznanjali tudi s pomočjo virtualnih očal.

V Galeriji likovnih samorastnikov v Trebnjem pa so se prepustili zanimivi predstavitvi likovnih motivov avtorjev z vsega sveta, se seznanili z različnimi slikarskimi tehnikami in se zavzeto spopadli s križanko.

Zapisala: Vesna Zimic Gluvić