HIŠA KRANJSKE ČEBELE IN MESTNO JEDRO VIŠNJE GORE 

Letos smo se prvič po šoli v naravi v Termah Čatež spet združili 5. razredi Osnovne šole Zagradec. Po Višnji Gori smo se sprehodili v spremstvu turistične vodičke ge. Andreje Vesel. Pred vodnjakom nam je pokazala topografijo mesta znanega raziskovalca, kranjskega plemiča in polihistorja Janeza Vajkarda Valvasorja. Po njem se vodnjak tudi imenuje.  

Izvedeli smo, kakšno je bilo mesto skozi čas in kako se je razvijalo. Za časa Rimljanov je bila tu vojaška postojanka in naselje Magnisna. Ob izkopavanjih so našli kar nekaj predmetov, ki so pričali o življenju v preteklosti – kline šotorov, okostja konjev, ostanke glinenih posod … hiše so bile lesene s skodlami. Izvir, kamor so hodili Rimljani napajati konje, se po tem tudi imenuje – Konjšček. Tu so potekali sejmi, razvitih je bilo veliko obrti. Ogledali smo si Mala vratca, kjer so pobirali mitnino.  

Stali smo ob robu obzidja, ki so ga zgradili poleg obrambnih stolpov zaradi obrambe pred Turki. Zaradi tega so se premaknili tudi »višje gor«, od tod tudi najverjetneje izhaja samo ime Višnja Gora.  

Opazili smo višje razvaline Starega gradu in izvedeli, kje se nahaja grad Podsmreka. Ko smo pred cerkvijo Sv. Ane, ki je dobila svojo podobo že v 15. stoletju, poslušali o višnjegorskem polžu, smo obiskali tudi muzej. Ga. Zala Petelin nas je lepo sprejela, opravljena v bogato meščansko opravo in nam povedala tudi o sami hiši. Preteklost se tu čudovito vkomponira v sodobno modreno podobo. Hiša je prenovljena, vmes pa je bilo opaziti stare stenske poslikave, stare podporne tramove in staro kamnito steno, ki jo je ščitilo steklo.  

Obiskali smo tudi Hišo kranjske čebele, kjer so nam podrobno predstavili življenje čebel. Ogledali smo si jih za steklom in opazovali njihovo gibanje. Poskusili smo okusne medenjake in okušali različen med – najbolj nam je teknil akacijev. Tudi »mladim gospodičem«, čeprav je zaradi blagega okusa njegovo drugo ime »damski med«.  

Zapisala: Nika Bracovič Blatnik 

Fotografije: Nika Bracovič Blatnik