Arhivi Kategorije: ERASMUS+ : BODI AKTI-VEN / BODY ACTIVE

Gostovanje iz Latvije na OŠ Zagradec

Zadnji teden septembra je naša šola gostila štiri učence in dve učiteljici iz mesta Liepāja v Latviji. Z njihovo ravnateljico smo navezali stike na lanskoletnem Erasmus+ izobraževanju v Madridu in zaželeli so si obiskati našo šolo ter Slovenijo.

V ponedeljek zjutraj smo našim obiskovalcem najprej pripravili dobrodošlico. Ura se je začela z nagovorom ravnateljice, nato smo jim predstavili nekaj utrinkov z naše šole, iz naših krajev, občine in države. Spoznali so nekaj slovenskih simbolov, naravnih lepot, znamenitosti in znanih osebnosti. S pomočjo socialnih iger smo spoznali, da si nismo tako zelo različni.

Po drugi šolski uri so učenci v dveh skupinah začeli spremljati reden pouk na predmetni stopnji. Zaželeli so si videti, kako potekajo ure prav pri vseh predmetih. Učitelji smo jim pri urah med drugim pokazali tudi nekaj FAM metod, za katere se že drugo leto izobražujemo. Pri nekaterih urah so učenci le sledili pouku, pri drugih so pri njem tudi sodelovali.

Poleg rednih ur pouka smo za njih pripravili tudi nekaj ogledov, da so naše kraje in domovino spoznali še malo bolje.

V ponedeljek smo se po pouku odpravili v Višnjo Goro na ogled Hiše kranjske čebele. Tam nas je pričakala prijazna vodička, ki nam je v angleščini predstavila zanimiv svet naše avtohtone čebele. Na koncu smo se posladkali s slastnimi medenjaki, učenci pa so s kratkim interaktivnim testom preverili, kaj vse so si zapomnili o naši čebeli.

V sredo smo se odpeljali do izvira reke Krke in Krške jame, po kateri nas je popeljal predsednik Turističnega društva Krka Slavko Pajntar – Pinki. Naši obiskovalci pred tem še nikoli niso bili v kraški jami in so bili nad njo navdušeni. Skupaj smo občudovali lepote kraškega podzemlja in s pomočjo igre svetlobe v kapnikih iskali razne domišljijske podobe. Vodnik nam je po izstopu iz jame v spomin podaril lepe magnetke.

Ker smo imeli energije za izvoz, smo se po ogledu jame zapeljali še do romantičnega Otočca. Tam smo se sprehodili po parku okrog starega gradu, opazovali labode in se pri tem ponovno navduševali nad lepoto naše Krke. Dan smo zaključili s potepom po jedru Novega mesta, kjer smo si ogledali znamenitosti in se v Gostišču na trgu posladkali z odlično kremšnito.

V četrtek, 26. septembra, smo skupaj obeležili evropski dan jezikov. Prvo šolsko uro so nam učenci iz Latvije pripravili zanimivo predstavitev o svoji deželi, učenec Viktors pa nam je zaigral na klavir in kitaro ter tudi zapel. Po pouku nam je naša knjižničarka Branka v prostorih šolske knjižnice pripravila čajanko, na kateri smo se poleg čaja posladkali tudi s piškoti. Ob dveh popoldne smo se z vlakom odpeljali v Ljubljano, kjer so naši učenci in gostje v manjših skupinah raziskovali staro mestno jedro in drug drugemu v angleščini opisovali ljubljanske znamenitosti. Med drugim so izvedli tudi pravi lov za zakladom, katerega del je bil tudi intervju s tujejezičnim obiskovalcem Ljubljane. Po končanih obveznostih so si tako naši učenci kot tudi mladi obiskovalci privoščili popoldansko malico v znani restavraciji s hitro prehrano. Po lepo preživetem popoldnevu smo se v večernih urah polni lepih vtisov z vlakom vrnili v Ivančno Gorico.

Skupno druženje je hitro minevalo in kmalu je prišel petek. Po končanem pouku in čustvenem slovesu so se naši gostje odpeljali v Ljubljano in tam preživeli vikend, saj so se v Latvijo vračali šele v nedeljo. Da bi se naužili še več lepot Slovenije, so v soboto obiskali Bled. Otroke je tam še posebej navdušila velika razstava Lego kock.

Hvaležni smo, da obstaja evropski projekt Erasmus+, ki nam omogoča mednarodne izmenjave in obiske ter na ta način bogati naše izobraževanje in življenje, saj s tem ne pridobimo le zanimive izkušnje, ampak sklepamo tudi nova prijateljstva. Upamo, da se bomo lahko kmalu odzvali vabilu naših obiskovalcev in se tudi mi odpravili v daljno Latvijo.

Dovolite mi, da se na koncu zahvalim vsem učiteljem, učencem, vodstvu šole, drugim delavcem naše šole ter vsem zunanjim sodelujočim, ki ste kakorkoli pripomogli k uspešni izvedbi tega gostovanja.

Koordinatorka Silvia Valenčič

Tečaj – Team Building for School

Prva se je na pot odpravila učiteljica angleščine Barbara Tomše. V Španiji, natančneje v Barceloni, je v začetku oktobra 2023 obiskala tečaj z naslovom Team Building for School: Play and Fun, Building Educators’ Communities (Team building za šole: igra in zabava, gradimo skupnosti učiteljev).

Pozitivna šolska klima, povezanost, sodelovanje učiteljev in motivacija imajo velik vpliv na učence. Prav zato se je učiteljica Barbara na tečaju izobraževala  o zabavnih in motivacijskih dejavnostih,  ki pozitivno vplivajo na razvoj občutka pripadnosti in strpnosti, sodelovanje pri delu v parih in skupinah  ter izboljšanje komunikacijskih veščin. Team building aktivnosti prispevajo tudi k boljšemu skupnemu reševanju problemov, k razvoju empatije in zaupanja ter povečujejo ustvarjalnost in samozavest.

Na tečaju so med drugim obiskali tudi Univerzo v Barceloni z njihovim edinstvenim botaničnim vrtom ter izvajali aktivnosti na prostem.

Tečaj – Effective Classroom

Po izobraževanju učiteljice Barbare je na Tenerife poletela Tanja Rajer, učiteljica dodatne strokovne pomoči. Prek tečaja Effective classroom management strategies for teachers and education staff (je pridobila nova znanja in veščine, ki jih bo uporabila pri poučevanju učencev s posebnimi potrebami. Novo znanje bo podelila tudi med ostale pedagoške delavce. Preko tečaja je spoznala nove pristope, ki vzpostavljajo spodbudno učno okolje in gradijo kakovostne medsebojne odnose. Dobri odnosi, ki temeljijo na spoštovanju razlik, so namreč tisti, ki gradijo šolsko okolje, kjer vsi učenci dosegajo boljše učne rezultate.

Na tečaju so imeli tudi bogat spremljevalni program, kjer so raziskali naravno in kulturno dediščino otoka, na tradicionalni večerji pa okusili tudi gurmanske specialitete lokalnih ljudi.

Sledenje na delovnem mestu

Učiteljici Katja in Maruša sva med jesenskim počitnicami odpotovali v špansko mesto Sant Antoni de Vilamajor. Tam sva na šoli Joan Casas sledili vzgojiteljem in učiteljem ter spoznavali nove metode poučevanja in motiviranja učencev za delo. Predstavili sva jim tudi šolski sistem v Sloveniji in Osnovno šolo Zagradec. Vodstvo šole, učitelji in učenci so naju zelo lepo sprejeli in nama z veseljem pokazali delovanje šolskega sistema v Kataloniji. Zelo sva hvaležni, da sva lahko novo znanje pridobivali na njihovi šoli, med prijaznimi ljudmi in v sproščenem vzdušju.

Zapisali: Maruša Pust in Katja Godec

Fotografija: Arhiv šole Joan Casas

Tečaj – Mindfullness and Meditation

Naslednji se je izobraževanja na oddaljeni Islandiji udeležil naš računalnikar in učitelj Lovro Ulcej. Skozi tečaj Mindfullness and Meditation (čuječnost in meditacija) je pridobil nova znanja in prijeme za umirjanje in osredotočanje učencev na delo v razredu. Preko tečaja je spoznal nove pristope, ki vzpostavljajo mirno in spodbudno učno okolje ter spoštljive medsebojne odnose. Seznanil pa se je tudi z islandskim šolskim sistemom ter poukom na novi, moderni šoli Dalskoli v Reykjaviku. Pridobljena znanja bo podelil med ostale pedagoške delavce.

Tečaj je bil podprt tudi z bogatim spremljevalnim programom, v katerem so raziskali naravne lepote in kulturno dediščino otoka, na družabnem večeru pa okusili gurmanske dobrote učiteljev iz vseh sodelujočih evropskih držav.

Tečaj – Mindfulness and Well-being

Učiteljica Silvia Valenčič se je od 5. do 11. novembra v Madridu udeležila tečaja z naslovom Mindfulness and Well-being in the classroom: Creating a positive learning climate (Čuječnost in dobro počutje v razredu: Ustvarjanje pozitivne učne klime). Tam je spoznala različne sprostitvene in dihalne tehnike, ki nam pomagajo biti prisotni v sedanjem trenutku, ne pa razmišljati o preteklosti ali prihodnosti. Ker učitelji učence izobražujemo za poklice v prihodnosti, ki jih morda danes še ne poznamo, jih ni potrebno opremiti le z znanjem z določenega področja, ampak jih tudi opolnomočiti za prepoznavanje njihovih čustvenih stanj ter s tem, kako ta čustva izraziti na primeren način, da odrastejo v zadovoljne in odgovorne posameznike. Potrebno je ponotranjiti zavedanje, da imajo vsa naša dejanja vpliv ne le na nas osebno, temveč tudi na ljudi okrog nas. Na ta način lahko gradimo sočutje in empatijo, zmožnosti, ki lahko spreminjata svet. Pomemben del tečaja je bil tudi izkustveni projekt Contexts4Content, ki med drugim temelji na spoznavanju zgodovine, umetnosti, jezika, kulture in arhitekturne dediščine španske prestolnice ter starodavnega mesta Toledo.

TEČAJ – Innovative teaching methods for teachers

V času jesenskih počitnic se je učiteljica kemije in biologije Darja Kos Strmec udeležila tečaja na Siciliji, v Palermu. Skozi tečaj Innovative teaching methods for teachers, school and adult education staff (Inovativne metode poučevanja) je spoznala nove metode in pristope k poučevanju.

Uporaba inovativnih metod poučevanja je ključna veščina za učitelje. Znanstvene raziskave so pokazale, da inovativne metode in pristopi poučevanja lahko bistveno izboljšajo učni proces učencev.

Različne aplikacije kot tudi miselne igre, ki se jih je učiteljica naučila na tečaju bo uporabila pri svojih urah kemije. Novo pridobljena znanja bo podelila tudi ostalim učiteljem.

V času samega tečaja so raziskovali tudi lepote Palerma in izvajali aktivnosti na prostem, medtem ko so preizkušali aplikacije, ki so jih naredili v dopoldanskem času.