Knjige so sanje, ki jih držimo v rokah.

Neil Gaiman

V petek, 22. 4. 2022, smo na OŠ Zagradec organizirali Noč knjige. Noč knjige je mednarodni dogodek, ki podpira in slavi knjigo in branje kot temeljna gradnika zdrave družbe. Povabljeni so bili predvsem najbolj zvesti in pridni bralci naše šole od 5. do 9. razreda, vseh učencev skupaj  je bilo 36.Po prihodu v šolo, pripravi prostora za spanje in večerji so sledile zanimive in ustvarjalne delavnice.V delavnici LITERARNA ČAJANKA smo si najprej postregli s čajem, nato pa prisluhnili učiteljici Veroniki Bakač, ki je prebrala duhovito pravljico Normana Hunterja Zakleti čajniki. Naši čajniki na srečo niso škropili, tako da smo naš večer nadaljevali s pogovorom o naših najljubših knjigah, ki ga je moderirala knjižničarka Branka Lah.

Na delavnici KREATIVNEGA PISANJA, ki sta jo vodili učiteljici Nataša Rebec Lukšič in Vesna Zimic Gluvić, so se učenci najprej preizkusili v pantomimi, kjer so odkrivali naslove knjig. Nato so se prelevili v prave male literate, iskali rime ter pisali zanimive in smešne zgodbe. Obeležili so tudi dan Zemlje in ustvarili pesmi, s katerimi s ljudi pozvali k skrbi za naš planet.

V delavnici ZAKLADI DESETE DEŽELE so učenci vstopili v skrivnostni svet ustvarjalnosti, domišljije, izzivov. V učilnici je bilo čarobno. Povsod svečke, skrinje z izzivi in pričakovanja otrok, ki so se udeležili Noči knjige. Po pravljičnem uvodu in predstavitvi delavnice se je začelo. Otroci so raziskovali, se smejali, spraševali, brali, razmišljali in klepetali, barvali, izdelovali svoje izdelke, se zabavali, družili in ustvarjali. Čas je kar prehitro minil. Delavnico so vodile učiteljice Mateja Jere Grmek, Vanja Peček Janoš in Dragica Šteh. Po koncu delavnic smo se vsi zbrali v šolski knjižnici. Preko video povezave smo pozdravili učenke in učence ter učitelje na OŠ Stična, kasneje pa se prepustili tihemu branju in se pogreznili v svet domišljije, čudežnih junakov, pravljic, enciklopedij …

Okoli 23.00 ure smo se odpravili k počitku v naše »spalnice« (razrede), kjer so z nami prespale učiteljice Nataša Rebec Lukšič, Vesna Zimic Gluvić in Brigita Langenfus.

Naj žive knjige, naše prijateljice!

Nekaj vtisov so zapisali tudi učenci:

Noč knjige je bila zelo zabavna, saj smo se veliko smejali. Na delavnicah je bilo zabavno, udeležili sva se delavnice kreativnega pisanja. Na tej delavnici smo se igrali pantonimo, pisali pesmi in se zelo zabavali. Večerja in zajtrk sta bila zelo okusna. Po delavnicah smo odšli v knjižnico, kjer smo se videli z učenci iz Ivančne Gorice. Pozno smo odšli spat, se zbudili zgodaj zjutraj in odšli domov. Monika Uršič in Ula Mišmaš, 6. b

Najbolj mi je bila všeč čajanka z učiteljico Veroniko Bakač ter knjižničarko Branko Lah. Večerja je bila v redu. Za tiho branje smo prinesli vsak svojo knjigo in jo potem brali. Všeč mi je bilo, da smo lahko odšle kasneje spat in se igrale različne igre. Za zajtrk smo jedli okusen rogljiček z marmelado in pili čokoladno mleko. Manca Hočevar, 7. b

Na noči knjige je bilo zelo lepo. Čajanka je bila zelo prijetna. Vsi čaji so bili okusni in knjiga mi je bila zelo všeč. Upam, da se bom naslednje leto tudi lahko udeležila noči knjige in da bomo lahko ostali v šoli več časa. Maša Hrovat, 7. b

Všeč nama je bilo, da smo se z učiteljico Vesno Zimic Gluvić igrale »Resnico ali izziv« in ker smo imeli delavnice – nama je bila delavnica Zakladi Desete dežele. Pina Perpar in Manca Vrhovec, 7. b