Pesem leta je letos nastala pod peresom naše sodelavke, učiteljice Dragice Šteh.

Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je že šesto leto zapored pripravil izbor besede leta. Po besedah predsednice komisije in vodje akcije Beseda leta Simone Klemenčič je to beseda, ki ujame duh časa, v katerem živimo.

Poleg besede in kretnje leta, ki je bila prav tako izbrana kratica PCT, je potekal tudi izbor za pesem leta, ki je morala vsebovati vse besede kandidatke za besedo leta. Med 40 prejetimi pesmimi je bila za zmagovalno razglašena pesem naše sodelavke, učiteljice matematike, pesnice in pisateljice Dragice Šteh z naslovom Čas.

Iskrene čestitke!

Čas
(Dragica Šteh)

Čas se kot voda pretaka čez nas,
vedno enako …
ne glede na spremembe
in nove odloke,
ne glede na proteste
in stare preroke,
brez javnega mnenja
in žuganja stroke;
čas teče mirno, do novih spoznanj,
na kronometru starih iskanj,
čez poživitvene vzpone obstoja –
sledilnik vesti in poštenega boja,
vodi vse, ki so za
in vse, ki so proti
cepilski in proticepilski zaroti,

čas teče stalno
nikdar ne pavzira,
pod masko usode plameni
nemira,
ko v samotestiranju lastnega jaza,
drvimo od zmage
nazaj do poraza …
od dolgega kovida
se ne ustavlja
z novim odmerkom življenju nazdravlja –
z odmerkom veselja,
bližine, svežine
s komunikacijo pristne topline,
z besedo, ki srečo z obljubo primerja –
na čas,
ko se PCT več ne preverja.

Foto: Dragica Šteh