V vikendu 15. 9. – 17. 9.2017 smo na OŠ Stična organizirali astronomski tabor za nadarjene učence 8. in 9. razreda. Tabora se je udeležilo 22 učencev (4 učenke iz PŠ Zagradec, 3 učenke iz PŠ Višnja Gora in 15 učencev in učenk iz matične šole). Na taboru smo se družili še z učenci in učenkami OŠ Milana Šuštaršiča iz Ljubljane. Kljub slabemu vremenu smo bili na taboru zelo delavni. Spoznavali smo, kakšna je bodočnost raket v vesolje, kakšen je cikel zvezd, kaj pomeni rudarjenje v vesolju, spoznali različne teleskope, razmišljali o planetih, ki so podobni Zemlji … Učenci so se spoznali z legorobotiko in izdelali svoj robotek, ki bi se sprehajal po Marsu. To nas je učil naš atlet Gregor Cankar, ki je osvojil bronasto medaljo na svetovnem atletskem prevenstvu leta 1999. Še sedaj je nosilec državnega rekorda v skoku v daljino – 8.40 m. Učenci/-ke so se seznanili z zvezdnimi kartami, programom Stellarium in uporabnimi aplikacijami, ki jih imajo na telefonih. Na taboru ni manjkalo tudi dobre hrane. Izdelali smo pice z različnimi ozvezdji, prekmursko gibanico, potico, štruklje … lačni zagotovo nismo bili. Kljub slabemu vremenu smo se sprehodili tudi po bližnji okolici. Ker nočnega opazovanja ni bilo možno izvesti, smo čas namenili spoznavanju novih prijateljev. V nedeljo dopoldne pa se nam je prikazalo sonce in pogledali smo lahko celo skozi teleskop. Videli smo izbruhe na soncu in sončeve pege. Zadovoljni in z novimi poznanstvi smo odšli s tabora.

Zapisali: Mateja Trtnik in Suzana Klopčič